Poprvé v MŠ

Co budu potřebovat do mateřské školy

• přezůvky, nejlépe bačkory (pantofle, bačkory na zavázání a přezky jsou nevhodné)

• náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko (i starší děti se mohou polít)

• sportovní obuv a oblečení na pobyt venku (s ohledem na počasí v každém ročním období)

• v letním období je důležitá pokrývka hlavy (černé kšiltovky slunce „přitahují“)

• pyžamo (s poutkem)

• vše podepsané - označené (stačí fixem na textil)

Maminko, tatínku, uč mě samostatnosti

„Maminko, tatínku, uč mě samostatnosti, abych se o sebe uměl postarat.“

aneb CO BY DÍTĚ MĚLO UMĚT

• obouvat a zouvat bačkory a boty (tkaničky jen předškolní děti, mladším dětem zaváže učitelka)
  • poznat si svoje oblečení (vše by mělo být podepsané)
  • umět oblékat a svlékat, kalhoty, tričko, ponožky (učitelka připraví, pomůže, ale dítě by mělo mít samo snahu)
  • při jídle vydržet sedět u stolu
  • snažit se samo jíst lžící
  • pít ze skleničky
  • umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku
  • používat záchod – včas si říci, utírat si zadeček (děti od 4 let), pleny do mateřské školy nepatří
  • zvládat chůzi po schodech
  • používat kapesník

Zvykáme si na školku

„Zvykáme si na školku“ aneb DOBRÁ RADA NAD ZLATO - několik rad pro rodiče

• své dítě doveďte až do třídy a osobně jej „předejte“ učitelce
  • máte-li nějaké pochybnosti, požadavky, obraťte se s důvěrou na Vaši paní učitelku
  • neprodlužujte loučení, rychle odejděte
  • nestůjte za plotem školní zahrady, kde by Vás dítě mohlo vidět
  • informujte učitelku, pokud má Vaše dítě nějaké zdravotní omezení
  • pokud se Vám hned vše nedaří, nezaujímejte ke škole negativní postoj, dejte svému dítěti i nám dostatek času adaptovat se
  • před Vaším dítětem mluvte o školce hezky, nestrašte je školkou, školka není za trest („Jen počkej, ve školce, tam ti nikdo nepomůže.“ „Budeš muset dělat všechno sám.“ „Paní učitelka tě naučí poslouchat.“ apod.)
  • přiveďte dítě do školky včas, aby si stihlo pohrát i něco pěkného vytvořit

Desatero vzkazů rodičům od jejich dětí

1. Nerozmazlujte mě.

2. Nebojte se být přísní a důslední.

3. Nedávejte ukvapené sliby. Cítím se mizerně, když se sliby nedodržují.

4. Nedělejte ze mě menšího než jsem.

5. Nehubujte, nenadávejte a nedomlouvejte mi na veřejnosti.

6. Nevěnujte přehnanou pozornost mým drobným poraněním a bolístkám.

7. Neříkejte, že mé obavy a strach jsou hlouposti. Hodně pro mě znamená, když se mi snažíte porozumět.

8. Nesnažte se mi namluvit, že jste dokonalí a bezchybní.

9. Nikdy si nemyslete, že je pod vaši důstojnost se mi omluvit.

10. Nezapomeňte, že nemohu dobře vyrůst bez spousty lásky a laskavého porozumění, ale to vám nemusím říkat, že?

Co (ne)očekávat od mateřské školy
Co od školky očekáváte právem

• Individuální přístup k vašemu dítěti, zájem o ně a pochopení pro jeho zvláštnosti.

• Respekt učitelky k vašim zásadám a výchovným postojům. Nemá právo např. zpochybňovat víru rodiny nebo nutit dítě k snědení masa.

• Rozumný denní režim, včetně hygieny, zdravého jídelníčku a dostatečného pohybu venku.

• Socializaci dítěte působením kolektivu. Prostřednictvím kontaktu s vrstevníky se učí spolupráci, řešení konfliktů, a to v prostředí chráněném a usměrňovaném zkušeným dospělým.

• Přiměřený rozvoj paměti a řeči, pracovních návyků a výtvarných dovedností (upravuje je Rámcový vzdělávací program).

Co MŠ splnit nemůže (ani kdyby se učitelka rozkrájela)

• Neudělá z nevychovaného dítěte vychované. Pokud se dítě např. pravidelně setkává s vulgárními slovy (třeba od staršího sourozence nebo sousedů), může se naučit nepoužívat je ve školce, doma ale zase vpluje do stejných kolejí.

• Na rozvíjení hudebního či sportovního talentu nemá školka kapacitu ani odbornost.

• Neudělá z předškoláčka prvňáka, který vzorně zasedne do lavice, popadne tužku a všechno hned zvládne.

• Ani ta nejzkušenější učitelka není psycholog, navíc má na starosti až 25 dětí a je na ně většinu dne sama. Závažnější rodinné problémy (rozvod, úmrtí) může zohlednit, ale nemůže s dítětem individuálně pracovat.

Převzato z časopisu “Děti a my”